לאוהבי המתוק – 3 טיפים לאכילה בריאה בשילוב מאכלים מתוקים

אוהבים מתוק אך חשוב לכם גם לשמור על תזונה בריאה? זה בהחלט אפשרי, ואפילו יכול לתרום לבריאותכם.

קראו את הטיפים של מומחי רשת טסה שוקולד המסבירים כיצד לשלב מתוק בתזונה נכונה.

כולנו כבר מבינים את המשמעות של תזונה בריאה וכיצד לאכול בריא, אך רבים מאיתנו מתקשים לשמור בפועל על תפריט בריא ומאוזן בשל התשוקה למתוק. אכילת מתוקים שטעמם המתוק מגיע מסוכר לבן מעובד אכן אינה מומלצת, אך ישנן דרכים בהן תוכלו ליהנות מטעמים מתוקים תוך שמירה על תזונה בריאה. הנה מספר טיפים שיסייעו לכם בכך:

 

טיפ ראשון – ממתיקים טבעיים

למרבה השמחה, הטבע פינק אותנו במגוון ממתיקים שאינם סוכר לבן, ורובם זולים וזמינים לשימוש ומספקים מתיקות נעימה ולא מוגזמת שיכולה להתאים להמתקת מאכלים רבים. לרוב הממתיקים הללו יתרונות בריאותיים נוספים. הדבש, לדוגמא, הוא אחד המאכלים הטבעיים הבריאים ביותר בעולמנו. במחקר התברר כי הוא מסוגל לפגוע בתאים סרטניים מבלי לפגוע בתאים בריאים של הגוף, וכי הוא מדכא חומרים מסרטנים הנמצאים בגופנו. הוא מכיל פלבנואידים – נוגדי חמצון חשובים, ומפחית את הסיכון ללקות במחלות לב. הדבש הוא נוגד טבעי של וירוסים, חיידקים, פטריות ודלקות. הוא חומר חיטוי טבעי, ואפילו נוגד שיעול ומגן על הקיבה והמעיים. הדבש מווסת את רמות הסוכר בדם (בניגוד לסוכר לבן מעובד). מחקרים מוכיחים כי הדבש מסייע לשרירי הגוף לתפקד טוב יותר ואכן, אנו יודעים כי כבר בעת העתיקה נהגו ספורטאים לאוכלו לפני אימונים ותחרויות.

ממתיקים טבעיים נפלאים אחרים שתוכלו להשתמש בהם הם פירות מתוקים כמו תמרים, תאנים, בננות או ענבים, ואפילו צמח הסטיביה. לכל אלה מגוון יתרונות בריאותיים נוספים מלבד ההמתקה הטבעית. חישבו על ארוחת בוקר מפנקת של דייסת שיבולת שועל מומתקת במעט דבש או סילאן, כמה ענבים קצוצים או פירות מתוקים אחרים שאתם אוהבים ושני אגוזי מלך קצוצים. מדובר על פצצת בריאות מכל בחינה שהיא, שהיא גם מתוקה, טעימה ומנחמת. זוהי דרך נהדרת להתחיל את היום, שתיתן לכם אנרגיה יציבה ותחושת שובע לאורך שעות ארוכות.

 

טיפ שני – מינונים

הכל עניין של מינון בחיים, גם המתוק. אם אתם חייבים מתוק לצד הקפה בארוחת הבוקר או במועד אחר של היום, נסו להפחית את הכמות ולהסתפק בפיסה קטנה יותר מהמאכל המתוק או להפחית בכמות הממתיק בו אתם עושים שימוש. זה אולי נראה לכם מבאס מאד, אך תופתעו לגלות שהחיך שלנו מסוגל להתרגל בהדרגה למתיקות מופחתת, עד כדי כך שלא תחושו בהבדל לאחר מספר ימים עד שבועות. אם ישנו מאכל מתוק שאתם פשוט לא יכולים בלעדיו, נסו לשלוט בכמות שאתם צורכים ממנו. תוכלו, למשל, להחליט שאתם אוכלים ממנו פעם בשבוע, כפינוק בסוף השבוע או ביום אחר לבחירתכם.

בימינו גם מסעדות ובתי קפה מודעים לצורך בהיצע של קינוחים בריאים עבור המקפידים על תזונה נכונה, כך שלרוב ניתן להזמין מנה מתוקה שתתאים לתזונה שלכם, כמו שייק בריאות, אגסים ביין, סורבה פירות, וכד’. המלצתנו היא תמיד לחלוק מנה אחת עם אנשים נוספים, כדי שלא לצרוך יותר מדי מתוק בארוחה אחת.

 

טיפ שלישי – הכינו בעצמכם

כאשר אתם אוכלים מאכלים מתוקים קנויים, אין לכם יכולת לדעת כמה סוכר אתם באמת צורכים. לכן תמיד עדיף, במיוחד כשמדובר במאכלים רגישים-בריאותית כמו מאכלים מתוקים, שתטרחו ותכינו אותם בעצמכם. אם תעשו זאת, תוכלו לשלוט בכמויות וסוגי הממתיקים שיימצאו במאכל, ותוכלו לחשב במדוייק כמה כדאי לכם לצרוך מהם. גלידה ביתית, למשל, יכולה להכיל הרבה פחות סוכרים, שומנים וקלוריות מאשר גלידה קנויה, והכנתה קלה מאד וגוזלת כעשר דקות. כשאתם מוזמנים להתארח, ואם אתם חוששים שאתם עלולים להתפתות לאכול מתוקים שאינם בריאים, הציעו למארחים לסייע ולהביא קינוח מעשה ידיכם, וכך תוכלו למנוע פיתוי לאכילת יתר או אכילת מאכל שאינו מתאים להרגלי התזונה הבריאה שאימצתם.

 

הטיפים הללו יסייעו לכם להמשיך ולשמור על תזונה בריאה כמעט בכל מצב וזמן תוך סיפוק הצורך שלכם במתוק. כך לא תחושו שהקרבתם קורבן גדול מדי כדי לאכול בריא, תחושה העלולה לפגוע בטווח הארוך ביכולתכם לשמור על הרגלי אכילה בריאים. מניעה מוחלטת של טעם שאתם משתוקקים אליו אינה מומלצת – כל עוד אתם שולטים בצריכת כמות וסוג המתוקים, תוכלו לשמור על בריאותכם וליהנות מן הדרך.

נאוה אייזנבך
מובילה לבריאות ואיכות חיים טובה יותר

טבעי להשקיע בעצמך

נאוה איזנבך

גלו את הדרך הטבעית

הרשמו למועדון הלקוחות של נאוה אייזנבך

נשמח לתת לכן אהבה במייל ולעדכן אתכן בכל הדברים הטובים